ByAnnie ZIP30-105 Double Slide Zipper, 30", Black
Customer rating 4.4 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Free Shipping across India. Powered by BlueDart.
EMI and GST Invoice available.
Product Information
Editorial Review
These hard-to-find 30" double-slide #4.5 nylon-coil handbag zippers are perfect for all your purses, bags, totes, carriers, and more. These 30" long zippers feature a luggage-style double pull so that the zipper opens in both directions and meets in the middle when closed. This makes them perfect for bags and purses as you can open each side independently. The 1-1/4" wide zipper tape on these zippers is significantly wider than normal dress and skirt zippers, which makes insertion much easier. Be sure to check out the Zippers Are Easy! Series of video tutorials at ByAnnie's website. You'll be thrilled at how easy it is to insert a zipper in a purse or bag! With 48 colors in stock, you can pick just the right color for your project! Also available in 24" single-slide and 40" double-slide styles, as well as ByAnnie's versatile Zippers by the Yard.
Features
1) 30" double-slide closed-end handbag zipper made by YKK (not a separating zipper)
2) Extra-wide #4.5 nylon-coil zipper tape for easy insertion
3) Soft and flexible yet strong and durablezip after zip
4) Luggage-style double pull with two extra-long pulls with large holes
5) Perfect for purses, bags, totes, carriers, and more
Specification
Binding : Kitchen
Brand : Annie
Color : Black
EAN : 0810233026445
Label : YKK
Manufacturer : YKK
Model : ZIP30-105
PackageDimensions_Weight : 0.05 pounds
PackageDimensions : L:18.00 X W:2.00 X H:0.50
ProductGroup : Art and Craft Supply
ProductTypeName : HOME
Publisher : YKK
Size : 30"
Studio : YKK
Title : ByAnnie ZIP30-105 Double Slide Zipper, 30", Black