SUPERTEAM Carbon Disc Wheelset Wave Rim 50CU-25-CC Thru Axle 12 * 100
Customer rating 4.3 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
BrakeStyle : Disc
Brand : Superteam
BulletPoint3 : HUB:With Center Lock disc brake hub thrux axle front 12*100 rear 12*142mm
BulletPoint5 : Package included: 1 pair wheelset,extra spokes and nipples
BulletPoint6 : Warranty:2Years
Color : Black
Department : unisex
ExternallyAssignedProductIdentifier : 7076941695165
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 746555834713
ImportDesignation : Imported
IncludedComponents1 : 1 Pair of Wheelset
IncludedComponents2 : 1 Pair of Rim Tape
IncludedComponents3 : Extra Spokes Nipples
ItemDisplayDimensions_Depth : 25 millimeters
ItemDisplayDimensions_Diameter : 633 millimeters
ItemDisplayDimensions_Height : 50 millimeters
ItemDisplayDimensions_Length : 82 millimeters
ItemDisplayDimensions_Width : 25 millimeters
ItemName : SUPERTEAM Carbon Disc Wheelset Wave Rim 50CU-25-CC Thru Axle 12 * 100
ItemPackageDimensions_Height : 82.55 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 17.78 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 69.215 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : bike-wheels
Manufacturer : Superteam
Material : Carbon Fiber
MaximumWeightRecommendation : 130 kilograms
ModelName : 50CU-25-CC
ModelNumber : 50CU-25-CC
NumberOfItems : 1
NumberOfSpokes : 24
PartNumber : 50CU-25-CC
Pattern : U shape
ProductDescription :
Rim Finish:UD Matte
Size: 700C
Rim depth:50mm
Rim width(Inner/External):18.2mm/25mm
Type: Tubeless
Hub Details
Model:CX6 (black) Center Lock Thru Axle 12*100-12*142
Type: Straight pull
Front Hub: O.L.D: 12*100mm, 24 spoke holes,
Rear Hub: O.L.D: 12*142mm, 24 spoke holes
Spokes Details
Model: Aero Spokes (black)
Spoke tension:
Front: 90kgf
Rear drive side: 130kgf
Rear Non-drive side: 80kgf
Hole: Front 24H, Rear 24H
Lacing: Front : 2X cross drive side and Non-drive side,
Rear: 2X cross drive side and Non-drive side
Nipples Details
Material: TaiWan alloy external nipple (black)
Other Information
Max Recommend Rider Weight: 130kg/286lbs
Max Recommend Tire Pressure: 70-80psi
Recommended Tire Width: 700Cx28c or 700Cx25c
Weight Details
50mm/25mm: 1650g±20g/pair
Package Included
1x Wheelset, rim tape,valve extender
ProductSiteLaunchDate : 2022-04-06T07:00:00.000Z
Size : 50mm