Generic Vishay VDRS14T300BSE MOV 300VAC/385VDC 4500A 470V Radial Bulk Varistor (50)
Customer rating 4.4 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Generic
BulletPoint1 : Circuit Protection Varistors, MOVs
BulletPoint10 : Mounting Type: Through Hole
BulletPoint2 : Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
BulletPoint3 : Varistor Voltage (Min): 423 V
BulletPoint4 : Varistor Voltage (Max): 517 V
BulletPoint5 : Varistor Voltage (Typ): 470 V
BulletPoint6 : Current - Surge: 4.5 kA
BulletPoint7 : Energy: 117J
BulletPoint8 : Capacitance @ Frequency: 400 pF @ 1 kHz
BulletPoint9 : Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
ExternallyAssignedProductIdentifier : 00840406248077
IncludedComponents : Varistor
ItemName : Generic Vishay VDRS14T300BSE MOV 300VAC/385VDC 4500A 470V Radial Bulk Varistor (50)
ItemPackageDimensions_Height : 0.55 inches
ItemPackageDimensions_Length : 4.4 inches
ItemPackageDimensions_Width : 4.4 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : varistors
Manufacturer : Generic
Material : Copper
ModelNumber : V18ZA1
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 50
PackageLevel : unit
PartNumber : VDRS14T300BSE
ProductDescription : 470 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 16mm