Maifix MCLNR2525M16 CNC Lathe Machining Holders Solid 40mm 32mm Carbide Inserts Cutting Cutter External Turning Tools
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Maifix
BulletPoint1 : 【Indexable Inserts】- Negative 80 degrees CNMG Carbide Insert
BulletPoint2 : 【Application】-Tool Holders are Black Oxidized, Great for General Purpose Cutting
BulletPoint3 : 【Material】- Hardened Steel
BulletPoint4 : 【Accessory】-All the screw, clamp, wrench are universal type and can be replaced
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0714744321665
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 714744321665
ItemName : Maifix MCLNR2525M16 CNC Lathe Machining Holders Solid 40mm 32mm Carbide Inserts Cutting Cutter External Turning Tools
ItemPackageDimensions_Height : 2 inches
ItemPackageDimensions_Length : 5 inches
ItemPackageDimensions_Width : 3 inches
ItemPackageQuantity : 10
ItemTypeKeyword : turning-holders
Manufacturer : Mingze Hardware Co., Ltd.
Material : chromium_molybdenum_steel
Material1 : Stainless Steel
Material2 : Carbide
ModelNumber : 3900-5946
NumberOfItems : 1
PartNumber : MCLNR2525M16
ProductDescription : MCLNR Toolholders
Suitatble Inserts: CNMG 120402 120404 120408...
Shank Size: 8*8mm,10*10mm,16*16mm 20*20mm,25*25mm