Maifix CNC SLTBN25-26 Cutting Parting Off Toolholder Tools for SP Carbide Insert SPB Cutter
Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Maifix
BulletPoint1 : 【Indexable Blades】- SPB 26-2 26-3 26-5
BulletPoint2 : 【Application】-Tool Holders are Black Oxidized, Great for General Purpose Cutting
BulletPoint3 : 【Material】- Hardened Steel
BulletPoint4 : 【Accessory】-All the screw, clamp, wrench are universal type and can be replaced
Color : Stainless Steel
ExternallyAssignedProductIdentifier : 4989999290332
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 769053009926
GpsrSafetyAttestation : 1
HandOrientation : Left Hand
HoleCount : 3
IncludedComponents : BMT Driven Tool Holders
ItemPackageDimensions_Height : 2 inches
ItemPackageDimensions_Length : 5 inches
ItemPackageDimensions_Width : 3 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : Rhombic
ItemTypeKeyword : turning-holders
Manufacturer : Mingze Hardware Co., Ltd.
Material : chromium_molybdenum_steel
ModelNumber : 2100-1103
NumberOfDividers : 50
NumberOfItems : 1
PackageLevel : unit
PaperSize : A4
PartNumber : SLTBN25-26
Pattern : Single Item
ProductDescription : SLTBN Parting Off Toolholders
Suitatble Blade and Insert: SPB 26-2 26-3 26-5
Shank Size: 16*16mm 20*20mm,25*25mm