Peerless P191102LF-BL Handle Lavatory Faucet Single Hole, Matte Black
Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Peerless
BulletPoint1 : Precept Bath Collection
BulletPoint2 : Includes deck plate to support 3-hole installation
BulletPoint3 : Limited Lifetime Warranty
Color : Matte Black
ControlMethod : touch
CustomerPackageType : Standard Packaging
ExteriorFinish1 : Bronze
ExteriorFinish2 : Brass
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 034449923682
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0034449923682
FinishType : Black
HoleCount : 1
HoseLength : 1.2 meters
IncludedComponents : Faucet
IncludedComponents1 : Pull Down bathroom Faucet
IncludedComponents2 : Mounting Pieces
IncludedComponents3 : Weight
IncludedComponents4 : Deck Plate
IncludedComponents5 : Spare Part
InstallationType : Deck Mounted
ItemDisplayWeight : 4 pounds
ItemName : Peerless P191102LF-BL Handle Lavatory Faucet Single Hole, Matte Black
ItemPackageDimensions_Height : 31.2 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 9.8 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 14.9 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : Lavatory Faucets
ItemTypeKeyword : touch-on-bathroom-sink-faucets
Manufacturer : Delta Faucet Company
Material : Metal
MaximumFlowRate : 1.8 gallons_per_minute
ModelName : Single-Handle Lavatory Faucet
ModelNumber : P191102LF-BL
MountingType : Deck Mount
NumberOfHandles : 1
NumberOfItems : 1
NumberOfPieces : 1
PackageLevel : unit
PartNumber : P191102LF-BL
ProductDescription :
Contemporary Style Seamless Bathroom Faucet Design
✔ Easy to Install
✔ Easy to Operate
✔ Easy to Maintenance
✔ Muti-fuction Water Flow
✔ Reliable Safety Control System
Specification:
· Brand Name: Kablle
· Product No.: KBL-7002B-CL2
· Faucet Type: Bathroom Faucet
· Surface Finish: Matte Black
· Pullout Direction: Down
· Reflex: Yes
· Faucet Height: 10.2"
· Spout Height: 5.1"
· Spout Reach: 6.3"
· Body Material: Stainless Steel
· Handle Material: Zinc Alloy
· Sprayer Material: ABS
· Spout Material: Stainless Steel
· Valve Type: Ceramic Disc
· Number of Handles: 1
· Number of Holes Required: 1 or 3
· Spout Type: Swivel 360-degrees
· Faucet Hole Size Requirement: 1.25"-1.5"