Tohnichi DB75I-2AS 1-Inch Dial Torque Wrench, 0-75 Inch-Pounds
Customer rating 4.8 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Tohnichi
BulletPoint1 : Torque Range: 0~75in.lbs. Graduations: 1 in.lbs.
BulletPoint2 : Accuracy +/-3% of indicated value; Accuracy consistent regardless of force point
BulletPoint3 : Main and Memory Pointers; Protective covers for head and scale
BulletPoint4 : CW & CCW loading directions; 1/4 in square drive
BulletPoint5 : Includes Certificate of Calibration
Color : Red
CompatibleFastenerDescription : 0.5 inch