KTC GX1418-M24 14 x 18 Inserts, Head Replaceable Preset Torque Wrenches, Glasses Replacement Head, Hexagonal Shape, 0.9 inches (24 mm)
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : KTC
BulletPoint1 : Insert: 14 x 18
BulletPoint2 : Opposite Side Size: 0.9 inches (24
BulletPoint3 : Weight: 5.9 oz (154 g)
BulletPoint4 : Size S: 0.9 inches (24 mm), D: 1.5 inches (37.4 mm), T: 0.6 inches (15 mm), L1: 27.5 inches (69.5 mm), L2: 10.0
BulletPoint5 :
Color : Mehrfarbig
ExternallyAssignedProductIdentifier : 4989433771939
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 664766611735
FinishType : Powder Coated
GpsrSafetyAttestation : 1
IncludedComponents : Main unit
ItemDisplayDimensions_Diameter : 10 centimeters
ItemDisplayDimensions_Height : 6.5 centimeters
ItemDisplayDimensions_Length : 22.5 centimeters
ItemDisplayDimensions_Width : 10 centimeters
ItemDisplayWeight : 0.55 kilograms
ItemLength : 19.3 inches
ItemName : KTC GX1418-M24 14 x 18 Inserts, Head Replaceable Preset Torque Wrenches, Glasses Replacement Head, Hexagonal Shape, 0.9 inches (24 mm)
ItemPackageDimensions_Height : 7.1 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 2.9 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 5.6 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTorque : 443 foot_pounds
ItemTypeKeyword : torque-wrenches
Manufacturer : 京都機械工具
Material : Metal
Material1 : Rubber
Material2 : Chrome Vanadium Steel
Material3 : Alloy Steel
MeasurementSystem1 : metric
MeasurementSystem2 : inch
ModelName : GX1418-M24
ModelNumber : 962-REPAIR
OperationMode : Mechanical
PackageLevel : unit
PartNumber : GX1418-M24
ProductDescription : Torque Multiplier Wrench Feature:
1. Patented product.
2. Energy-saving tool designed for tire change.
3. Small size, light weight, easy to carry & storage.
4. Input square: 1/2"
5. Output square: 1/2"
6. 3.4:1 torque multiplication.
7. Max. rated output: 600Nm (443Ft-lb)
8. Accuracy tolerance: ±5%.
9. The tool is adapted for tire change of car and van in automotive repair industry.
10. Supplied with the rubber-cover reaction bar for tire rim protection purpose.
Details:
1. Input Square(F): The material is CR-V alloy steel.
2. Output Square(M): The material is CR-V alloy steel brings better stability and reliability.
4. Handle: The movable reaction handle is suit for different working place.
1/2-Inch Drive extendable ratchet wrench Feature:
* Size: 1/2-inch Drive
1. STRONG AND DURABLE : Made from heat-treated chrome-vanadium steel.
3. EXTENDABLE HANDLE : Provides a longer reach and increased torque, 13.8 to 19.3 inches (350 to 490 mm).
4. 72-TOOTH MECHANISM : 72-tooth reversible ratcheting mechanism that only needs a 5 degree arc.
ProductSiteLaunchDate : 2022-11-04T00:35:57.526Z
Size : 24mm