CDI Torque TCQYRXS32A 6 Point Flare Nut Y Head, 1-Inch
Customer rating 4.4 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Williams
BulletPoint : Torque wrench - system 6000 CT (3/8 inch), Nm min: 5 Nm, Nm max: 60 Nm
BulletPoint1 : Interchangeable Head Drives for Pre-Sets - 6 Point Flare Nut Heads
BulletPoint2 : It belongs to the tools category
BulletPoint3 : It is of durable quality and highly efficient
BulletPoint4 : Product Type: Tools
BulletPoint5 : Manufactured from chrome molybdenum
Color : Red, Black
ExternallyAssignedProductIdentifier : 4000896025022
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 662459936530
FinishType : Powder Coated
GpsrSafetyAttestation : 1
Hazmat : auto-grounding
IncludedComponents : Bare-Tool
ItemDisplayWeight : 0.01 pounds
ItemName : CDI Torque TCQYRXS32A 6 Point Flare Nut Y Head, 1-Inch
ItemPackageDimensions_Height : 1 inches
ItemPackageDimensions_Length : 3.19 inches
ItemPackageDimensions_Width : 1.18 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemTorque : 25 newton_meters
ItemTypeKeyword : torque-wrenches
Manufacturer : Snap-on Industrial Brand CDI Torque
Material : Chrome Molybdenum Steel
MeasurementSystem : inch
MeasurementSystem1 : metric
MeasurementSystem2 : inch
ModelName : 4949
ModelNumber : TCQYRXS32A
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
NumberOfTeeth : 24
OperationMode : Mechanical
PackageLevel : unit
PartNumber : TCQYRXS32A
PowerSourceType : Battery Powered
ProductDescription :
Additional product details:
  • Trigger accuracy ± [%]: 2.
  • Scale division [Nm]: 0.5.
  • Length: 335 mm.
  • Usable width: 32 mm.
  • Thickness: 14.5 mm.
  • Surface: hard chrome plated.
  • DIN/ISO: 1174-1.
  • DIN/ISO: 3120.
  • DIN/ISO: 6789:2003 (D).
  • Made in Germany.
  • Weight [g]: 560
Technical information:
± 2% accuracy from scale value (in actuation direction). High-precision premium torque tools - for the highest demands. Robust and durable hard chrome-plated steel tube construction in slim design. Safe storage in safe box with viewing window. Safe: Haptic (short-way release). Acoustic (bend element). Optical (models with signal button). User-friendly reversible ratchet. Service-friendly (Repair She repair repair -She sets for customer-oriented self-assembly). Integrated switching lever. Adjustment of the desired torque value quickly and safely by turning the handle. Rotary knob for additional locking of the adjustment. Ergonomically shaped handle with collar reduces risk of slipping or injury. Exactly fine scale division 6121-1 CT – 6123-1 CT: switch lever with freewheel function. 1 Hazard and malfunctions with calibration certificate and serial number. Surface: hard chrome-plated DIN EN ISO 6789-2:2017, DIN 3120, ISO 1174-1. Made in Germany. Output: square 10 mm (3/8 inch). Dimensions / length: 335 mm. Net weight (kg): 0.56 kg. Nm min-max: 5 – 6 0 Nm. Tolerance: 2 %. Scale division (Nm): 0.5 Nm. Effective length of the torque wrench min. - max. L1 mm: 264.42 – 247.92 Nm. Actuation force min. - max. kg: 1.9 – 24.7 kg. Number of teeth: 30 (actuation angle 12°). Head thickness a: 14.5 mm. Head width b: 32 mm. No more turning back: with the HAZET torque wrenches of the 5000 and 6000 series, it has been proven in long-term continuous tests that turning back to the smallest Skalenwert not required