Mitsubishi MVX Drill Large Diameter MVX2950X3F32
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : 三菱マテリアル(Mitsubishi Materials)
BulletPoint1 : Made in Japan
BulletPoint2 : Flange Diameter: 1.7 inches (42 mm)
BulletPoint3 : Total Length: 6.7 inches (170.5 mm)
BulletPoint4 : Shank diameter: 1.3 inches (32 mm)
BulletPoint5 : Effective groove length: 3.7 inches (95.5 mm)
BulletPoint6 : Neck Length: 4.5 inches (115.5 mm)
BulletPoint7 : Effective processing depth: 3D (blade diameter x 3 times)
ExternallyAssignedProductIdentifier : 6210690786908
ItemName : Mitsubishi MVX Drill Large Diameter MVX2950X3F32
ItemPackageDimensions_Height : 5.3 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 21.7 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 5.1 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : tool-holders
Manufacturer : 三菱マテリアル(Mitsubishi Materials)
ModelNumber : MVX2950X3F32
NumberOfItems : 1
PartNumber : MVX2950X3F32
ProductDescription :
Maximum diameter of the coil : 300mm.
Maximum width of the coil : 150mm.
Winding cable diameter: 0.01mm-0.8mm.