Micro 100 RRM-040-20G Grooving Tool - Retaining Ring, 0.4 mm Width, 0.79 mm Proj, 4 mm Min Bore Dia, 20 mm Max Bore Depth, 2 mm Offset, 4 mm Shank Dia, 50 mm OAL, TiN
Customer rating 4.9 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Amount : 29.50
Binding : Misc.
Brand : Micro 100
Label : Micro 100 Tool Corporation
Manufacturer : Micro 100 Tool Corporation
MaterialType : Solid Carbide
Model : RRM-040-20G
NumberOfItems : 1
PackageDimensions_Weight : 0.0220460011675872978142162
PackageDimensions : L:4.199999995716000393700787 X W:2.99999999694 X H:0.199999999796
PartNumber : RRM-040-20G
ProductGroup : BISS Basic
ProductTypeName : CUTTING_TOOLS
Publisher : Micro 100 Tool Corporation
SmallImage_Height : 12
SmallImage_URL : https://m.media-amazon.com/images/I/21AXGqJURCL._SL75_.jpg
SmallImage_Width : 75
Studio : Micro 100 Tool Corporation
Title : Micro 100 RRM-040-20G Grooving Tool - Retaining Ring, 0.4 mm Width, 0.79 mm Proj, 4 mm Min Bore Dia, 20 mm Max Bore Depth, 2 mm Offset, 4 mm Shank Dia, 50 mm OAL, TiN