TA45-ABTBL050C0, Circuit Breaker Thermal 2Pole 5A 240VAC/60VDC (2 Items)
Customer rating 4.2 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Schurter
BulletPoint1 : Circuit Breakers
BulletPoint2 : Thermal Circuit Breakers
BulletPoint3 : Magnetic Circuit Breakers
CircuitBreakerType : Standard
Color : 2p Dc1000v
CurrentRating : 5 amps
ExternallyAssignedProductIdentifier : 7414215596204
ItemName : TA45-ABTBL050C0, Circuit Breaker Thermal 2Pole 5A 240VAC/60VDC (2 Items)
ItemPackageDimensions_Height : 1 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 1 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 1 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : thermal-circuit-breakers
Manufacturer : Schurter
ModelNumber : TA45-ABTBL050C0
MountingType : DIN Rail Mount
NumberOfItems : 1
NumberOfPoles : 2
PartNumber : TA45-ABTBL050C0
ProductDescription : Circuit Breakers
Thermal Circuit Breakers
Magnetic Circuit Breakers
Technical Parameters
Rated voltage: DC 250V , DC 1000V
Rated current: 6A, 10A, 16A, 20A, 25A, 32A, 40A, 50A, 63A, 80A, 100A, 125A
Breaking capacity: 6KA/10KA
Current limit level: 3
Quick closing
Electrical life: 8000 times
Mechanical life: 10000 times
Operating ambient temperature: -30 °C to +70 °C
Conform to standard: GB10963/ IEC60898
ProductSiteLaunchDate : 2019-06-05T21:49:43.036Z
Size : 10A