MR DJ PL15FLAME 15" Portable Translucent Bluetooth Speaker + Speaker Stand + 18-LED Moving Head DJ Light
Customer rating 4.3 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
AudioInput : Auxiliary (3.5mm)
AudioOutputMode : Surround
Brand : Mr. Dj
BulletPoint : MR DJ USA DTJB3W Universal Corner Junction Block Box 1Way-6Way with 12 Half Conical Couplers for 3 Way Installation
BulletPoint1 : Elevate your gatherings with the MR DJ PL15FLAME 15" Portable Translucent Trolley PA DJ Active Powered Bluetooth TWS Speaker. This powerhouse boasts 3500 Watts P.M.P.O and comes with a full-cabinet translucent motion party lights system that surrounds the entire speaker, setting the mood for your events.
BulletPoint3 : The MR DJ PL15FLAME speaker delivers dynamic, powerful sound with its 15-inch 2-way speaker and 100W RMS power. The inclusion of LED accent lighting and an LCD display adds flair to your parties. Additionally, it comes with a microphone input with echo effect, perfect for karaoke sessions. The rugged plastic enclosure features a telescoping handle, wheels, and carrying handles, making it ultra-portable for any gathering. The long-life rechargeable battery ensures non-stop fun for 4-8 hours.
Color : Black
CompatibleDevices : Smartphone
CompatibleDevices1 : Bluetooth-enabled devices
CompatibleDevices2 : USB devices
CompatibleDevices3 : Aux input devices
CompatibleDevices4 : Microphone
ConnectivityProtocol : Bluetooth
ConnectivityTechnology : Bluetooth
ConnectorType : Aux
ControllerType : Button
ExternallyAssignedProductIdentifier : 8014719037877
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 826843979644
FrequencyResponse : 45 hertz
Hazmat1 : MAGNETIZED MATERIAL
Hazmat10 : DE_NoAir
Hazmat11 : EG_NoAir
Hazmat12 : ES_NoAir
Hazmat13 : FR_NoAir
Hazmat14 : GB_NoAir
Hazmat15 : IE_NoAir
Hazmat16 : IN_MagnetizedMaterial
Hazmat17 : IT_NoAir
Hazmat18 : JP_NoAir
Hazmat19 : MX_MagnetizedMaterial
Hazmat2 : UN2807
Hazmat20 : NL_NoAir
Hazmat21 : PL_NoAir
Hazmat22 : SA_NoAir
Hazmat23 : SE_NoAir
Hazmat24 : SG_NoAir
Hazmat25 : TR_NoAir
Hazmat26 : US_MagnetizedMaterial
Hazmat27 : ZA_NoAir
Hazmat3 : 9
Hazmat4 : AE_NoAir
Hazmat5 : AU_NoAir
Hazmat6 : BE_NoAir
Hazmat7 : BR_MagnetizedMaterial
Hazmat8 : CA_MagnetizedMaterial
Hazmat9 : CN_MagnetizedMaterial
Impedance : 8 ohm
IncludedComponents : PL15FLAME SS350 + LMH250
IsWaterproof : False
ItemName : MR DJ PL15FLAME 15" Portable Translucent Bluetooth Speaker + Speaker Stand + 18-LED Moving Head DJ Light
ItemPackageDimensions_Height : 2.8 inches
ItemPackageDimensions_Length : 6.7 inches
ItemPackageDimensions_Width : 5.5 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : surround-sound-speaker-systems
Manufacturer : Mr. DJ USA
Material : Plastic
ModelName : PL15FLAME SS350 + LMH250
ModelNumber : PL15FLAME SS350 + LMH250
MountingType : Speaker
NumberOfChannels : 2
NumberOfItems : 1
OutputWattage : 3500 watts
PackageLevel : unit
PartNumber : PL15FLAME SS350 + LMH250
PowerSourceType : Battery Powered
ProductDescription : F1 is an array system composed of a compact active sub and two satellites of small size and low weight. The Subwoofer is a 15" speaker, powered by a built-in 600 Watt RMS Class D amplifier and equipped with switching power supply. A compact and efficient design allows the diver to achieve excellent sound in all types of environments and outdoors and its dimensions ensure flexible positioning. Each satellite contains 8 high efficiency 2.75" neodymium speakers and 6 1" dome tweeters in vertical alignment. The incredible combination of these components on an area as large as an A4 sheet, weighing 4.3 kg and a depth of only 12 cm, is capable of producing an impressive 127dB peak SPL thanks to a power of 200 + 200 W RMS. All amplifiers are Class D and built into the Sub. Signal management is done via DSP to ensure incredibly reliable performance. The system is equipped with different inputs (microphone or line and Bluetooth) and outputs. The features are completed with a phase shift button to facilitate SW and satellite pairing and a "mono/stereo" button that allows you to turn the stereo system into mono. In this way, with two Trio F1 systems (one for the right channel and the other for the left channel) you get doubling of the system and of course the power. The system consists of a subwoofer and two satellites, ensuring even distribution of sound in every corner of your location. The subwoofer delivers deep, immersive bass, while satellites provide clear, detailed treble for a complete and immersive sound experience.