RF ST16CHE35DM50X0BLK Direct Mount Stem Chester - Black, 35 x 50 mm
Customer rating 4.7 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
BikeType : Mountain Bike
Brand : RaceFace
BulletPoint1 : Forged and machined from 6061 aluminum
BulletPoint2 : Interlocking 4 bolt bar clamp secures your bar
BulletPoint3 : Distributes loads away from bolts and into the body
Color : Black
CustomerPackageType : Standard Packaging
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 821973281445
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0821973281445
GpsrSafetyAttestation : 1
ImportDesignation : Imported
ItemDisplayDimensions_Height : 1 inches
ItemDisplayDimensions_Length : 50 inches
ItemDisplayDimensions_Width : 6 inches
ItemDisplayWeight : 0.41 pounds
ItemName : RF ST16CHE35DM50X0BLK Direct Mount Stem Chester - Black, 35 x 50 mm
ItemPackageDimensions_Height : 18.2 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 7.9 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 17 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : bike-stems-and-parts
LegalComplianceCertifications : CARB Compliance Certificate
Manufacturer : Rf
Material : Aluminum
ModelName : St16che35dm50x0blk
ModelNumber : ST16CHE35DM50X0BLK
NumberOfItems : 1
PackageLevel : unit
PartNumber : ST16CHE35DM50X0BLK
ProductDescription :
Suspension Travel: 22mm
Angle: 0-20 degree
Material: aluminum alloy
Weight: 370g
Handlebar diameter: 31.8mm
Front fork diameter: 28.6mm
ProductSiteLaunchDate : 2015-12-04T20:57:09.997Z
Size : 35 x 50 mm