Tone HP6NV-30L150 Ultra Long Socket for Impact (6 Angles), Insertion Angle: 3/4 inches (19.0 mm) (30 mm) Width on Both Sides
Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : TONE
BulletPoint1 : Professional quality swivel head ratchet with T-Bar facility.
BulletPoint2 : Five Chrome Vanadium Alldrive sockets 8 | 10 | 11 | 12 | 13mm. 5 sockets/15 applications.
BulletPoint3 : 1/4"D accessories include bit holder and 50mm extension bar.
BulletPoint4 : Tapered profile can be used on AF | Metric | Whitworth | BA Star and Spline fixings.
BulletPoint5 : Ideal for confined areas on cars and motorcycles etc.
Color : Black Oxide
CompatibleFastenerDescription : 0.75 inches
DriveSystem : Internal Hex
ExternallyAssignedProductIdentifier : 4953488275865
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 5018341055301
FinishType : Chrome Vanadium
GpsrSafetyAttestation : 1
IncludedComponents : 1 x LAS5530
ItemDisplayWeight : 0.03 pounds
ItemLength : 2.205 inches
ItemName : Tone HP6NV-30L150 Ultra Long Socket for Impact (6 Angles), Insertion Angle: 3/4 inches (19.0 mm) (30 mm) Width on Both Sides