Koken 16400M-21 3/4 (19 mm) SQ. Impact Hex Socket 0.8 inch (21 mm)
Customer rating 4.2 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Ko-ken
BulletPoint1 : D1:35
BulletPoint2 : D2:44
BulletPoint3 : L: 5.9 gal (15 L)
BulletPoint4 : L:50
BulletPoint5 : Weight: 12.7 oz (374 g)
BulletPoint6 : Compatible rings/pins: 1600C/1601A and B
CompatibleFastenerDescription : 0.25 inches
CustomerPackageType : Standard Packaging
DriveSystem : Hexagonal inside
ExternallyAssignedProductIdentifier : 4991644410095
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 092308543488
FinishType : Painted
ItemDisplayWeight : 0.1 pounds
ItemLength : 3 inches
ItemName : Koken 16400M-21 3/4 (19 mm) SQ. Impact Hex Socket 0.8 inch (21 mm)
ItemPackageDimensions_Height : 5 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 3.6 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 4.4 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : square-drive-sockets
Manufacturer : 山下工業研究所
Material : Metal
Material1 : Chrome Vanadium Steel
Material2 : S2 Steel
MeasurementSystem : Metric
ModelName : BGS 2589, bit insert, 6.3 mm (1/4 inch), T-profile (for Torx) T8
ModelNumber : 16400M-21
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
NumberOfPieces : 1
PackageLevel : unit
PartNumber : 16400M-21
ProductDescription : 8MM EXTRA DEEP SKT 6PT 8MM EXTRA DEEP SKT 6PT EDM408
ProductSiteLaunchDate : 2013-10-31T10:18:38.821Z
Size : 差込角 : 19mm
StreetDate : 2016-12-21T00:00:01Z
Style : Width of faces: 21mm