1" Drive SAE Deep Impact Socket 2-3/8" Hex (3.5" length) (JQ-90-2-3-8-1)
Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : WIMMER
BulletPoint1 : Input Drive Size : 1/4"
BulletPoint2 : Drive Shape : Square
BulletPoint3 : Length : 200mm
BulletPoint4 : Type : Wobble-Fix Extension Bar
BulletPoint5 : Output Size : 1/4"
Color : Multi
CompatibleFastenerDescription : 1 inches
DriveSystem : Hex
ExternallyAssignedProductIdentifier : 7427127160333
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 193016866040
FinishType : Brushed
GpsrSafetyAttestation : 1
IncludedComponents : 1/2" Dr. Hinge Handle, 620mmL
IncludedComponents1 : 3/4" Drive 12 Point Standard Impact Socket - 1-7/16"
IncludedComponents2 : 3/4" Drive 12 Point Standard Impact Socket - 1-7/16"
IncludedComponents3 : 3/4" Drive 12 Point Standard Impact Socket - 1-7/16"
IncludedComponents4 : 3/4" Drive 12 Point Standard Impact Socket - 1-7/16"
IncludedComponents5 : 3/4" Drive 12 Point Standard Impact Socket - 1-7/16"
ItemName : 1" Drive SAE Deep Impact Socket 2-3/8" Hex (3.5" length) (JQ-90-2-3-8-1)
ItemPackageDimensions_Height : 2 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 15 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 10 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : Rectangular
ItemTypeKeyword : square-drive-sockets
Manufacturer : WIMMER
Material : Metal
Material1 : Blend
Material2 : Blend
Material3 : Blend
Material4 : Blend
Material5 : Blend
MeasurementSystem1 : metric
MeasurementSystem2 : inch
MetalType : Alloy Steel
ModelName : Hyuduor2ievm983c
ModelNumber : 2763-200
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
PackageLevel : unit
PartNumber : 2763-200
Pattern : Solid
PowerSourceType : Hand Powered
ProductDescription :
*Image is for illustration only, does not reflect the size of the socket!
The exact dimensions can be found in the table below.
WIMMERJQ-90-2-3-8-1
1" Socket
Socket Size: 2-3/8"
Socket lenght: 90mm