1" Drive SAE Deep Impact Socket 1/16" Hex (3.5" length) (JQ-90-1-16-1)
Customer rating 4.3 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : WIMMER
BulletPoint1 : 3/8" DR. 20.6mm(13/16") SWIVEL SPARK PLUG SOCKET
BulletPoint2 : SUPERIOR DESIGN - Reliable for installing and removing spark plugs
BulletPoint3 : SPECIFICATIONS - 6 point socket with overall length of 90mm (or 3.54 inches)
BulletPoint5 : TOOL ORGANIZATION - Sizes are stamped for permanent and easy identification of size
CompatibleFastenerDescription : 1 inches
DriveSystem : Hex
DriveSystem1 : Square
DriveSystem2 : Hex
ExternallyAssignedProductIdentifier : 7427127160357
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 193016162814
FinishType : Chrome Vanadium
ItemLength : 2.48 inches
ItemName : 1" Drive SAE Deep Impact Socket 1/16" Hex (3.5" length) (JQ-90-1-16-1)
ItemPackageDimensions_Height : 0.48 inches
ItemPackageDimensions_Length : 3.66 inches
ItemPackageDimensions_Width : 0.48 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : square-drive-sockets
Manufacturer : EZ-TOOLS
Material : Chrome Vanadium Steel
MeasurementSystem1 : metric
MeasurementSystem2 : inch
ModelName : Genius Tools Swivel Spark Plug Sockets 3/8" Dr. x 13/16" (20.6) x 90mmL - 318521
ModelNumber : JQ-90-1-16-1
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
NumberOfPieces : 12
PackageLevel : unit
PartNumber : JQ-90-1-16-1
ProductDescription :
*Image is for illustration only, does not reflect the size of the socket!
The exact dimensions can be found in the table below.
WIMMERJQ-90-1-16-1
1" Socket
Socket Size: 1-1/16"
Socket lenght: 90mm