DT Swiss Champion - SCH023252S0100
Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
AgeGenderCategory : male, unisex
BrakeStyle : Scheibenbremse
Brand : DT Swiss
BulletPoint1 : Spoke nipple not included
BulletPoint2 : Length: 252mm
BulletPoint3 : Thread Diameter: 2.34mm
BulletPoint4 : Spoke Profile: Straight Gauge
BulletPoint5 : Nipples sold separately
Color : Standard
Department : Does Not Apply
ExternallyAssignedProductIdentifier : 7613052260310
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 7613052263212
GpsrSafetyAttestation : 1
IncludedComponents : Bike Parts
ItemDisplayDimensions_Height : 1 inches
ItemDisplayDimensions_Length : 290 inches
ItemDisplayDimensions_Width : 2 inches
ItemName : DT Swiss Champion - SCH023252S0100
ItemPackageDimensions_Height : 2 inches
ItemPackageDimensions_Length : 12 inches
ItemPackageDimensions_Width : 8 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : bike-spokes-and-accessories
Manufacturer : DT Swiss
Material : Other
ModelName : SKB290H
ModelNumber : SKB290H
NumberOfItems : 1
PackageLevel : unit
PartNumber : SCH023252S0100
Pattern : Solid
ProductDescription : The 2.34mm DT Champion is suited to the big loads occurring in high performance e-bike and tandem wheels Individual spoke for repair or replacement. Spoke nipple not included. Item Specifications: Color: Black, Defined Color: Black, Length: 252mm, Thread Diameter: 2.34mm, Spoke Profile: Straight Gauge, Spoke Interface: J-Bend, Designed for ebike: Yes,
ProductSiteLaunchDate : 2018-09-27T22:59:33.996Z
Size : 290 mm