ELNONE 2PCS 0.25M/0.8FT 2.5mm Female Plug to Bare Wire Open End TS 2 Pole Mono Cable, DIY Speaker Wire
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : ELNONE
BulletPoint1 : 2.5mm Female Pigtail 2 Wire: One section is a 2.5mm mono male head, the red line on the other end is mono audio, and the black wire is grounded.
BulletPoint2 : Durable Material: 2.5mm mono ts cable made of high-quality materials, the female plug connection is tight, not easy to fall off, the wire is wear-resistant and bendable, durable, and has a long service life.
BulletPoint3 : Widely Used: 2.5mm male wired connector 2 pole mono suitable for most 2.5m plug speakers, power amp & other devices.
BulletPoint4 : Easy to Install: 2.5mm female plug end comes with Quick Wire Cable Connector, even if you are not a professional, you can easily connect the corresponding bare wires.
BulletPoint5 : What Can You Get: 2PCS 0.25M/0.8FT 2.5mm mono 2-pole female plug connector for bare wire replacement of audio cables.
CompatibleDevices1 : Speaker
CompatibleDevices2 : Audio Equipment
ConnectorGender1 : Male
ConnectorGender2 : Female-to-Female
ConnectorType1 : 2.5mm
ConnectorType2 : Bare Wire
IncludedComponents : 2.5mm Male Plug To Bare Wire Cable
IndoorOutdoorUsage : indoor
ItemName : ELNONE 2PCS 0.25M/0.8FT 2.5mm Female Plug to Bare Wire Open End TS 2 Pole Mono Cable, DIY Speaker Wire
ItemPackageDimensions_Height : 1 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 4 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 4 centimeters
ItemShape : Cylindrical
ItemTypeKeyword : speaker-cables
Manufacturer : ELNONE
ModelNumber : E-2.5mm-03
NumberOfItems : 1
NumberOfPins : 2
PartNumber : E-2.5mm-03
ProductDescription :
Item Namek:2.5mm Plug Connector Replacement Repair
Connectors 1: 2.5mm Mono Plug
Connectors 2: red wire is mono audio, black wire is grounded
Cable Length: 0.25M/0.8FT
Style:Male/Female
Package:2PCS/5PCS
Feature:
Made of high-quality materials, wear-resistant and bendable, with durability and long lifespan
The cable is comes with quick wire cable connector,easy to install
Tightly connected, with dual shielding of foil and woven fabric, providing stable signals
Package Including:2.5mm mono TS plug connector to bare wire replacement audio cable.