SENSATA/CRYDOM EL240A30-05 - SOLID STATE RELAY, 30A, 4-8VDC, AUTOMATIC, PANEL MOUNT, QUICK CONNECT, SPST-NO
Customer rating 4.8 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
AgeRangeDescription : adult
Brand : SENSATA/CRYDOM
BulletPoint : Relays
BulletPoint1 : Contact Configuration : SPST-NO
BulletPoint2 : Load Current : 30A
BulletPoint3 : Operating Voltage Max : 280VAC
BulletPoint4 : Relay Mounting : Panel
BulletPoint5 : Relay Terminals : Quick Connect
Color : One Color
ConnectorType : Quick Connect
CurrentRating : 30 amps
ExternallyAssignedProductIdentifier : 6017613897815
ItemName : SENSATA/CRYDOM EL240A30-05 - SOLID STATE RELAY, 30A, 4-8VDC, AUTOMATIC, PANEL MOUNT, QUICK CONNECT, SPST-NO
ItemPackageDimensions_Height : 1 inches
ItemPackageDimensions_Length : 2 inches
ItemPackageDimensions_Width : 2 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : solid-state-relays
Manufacturer : SENSATA/CRYDOM
MaximumSwitchingCurrent : 50 amps
MeasurementSystem : Imperial
MinimumSwitchingVoltage : 4 volts_of_direct_current
ModelName : NOVKMJVZ
ModelNumber : D2450G
MountingType : Panel Mount
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
OperationMode : Automatic
PartNumber : D2450G
ProductDescription : EL240A30-05 - SOLID STATE RELAY, 30A, 4-8VDC, PANEL
Specification:
  • Contact Configuration : SPST-NO
  • Load Current : 30A
  • Operating Voltage Max : 280VAC
  • Relay Mounting : Panel
  • Relay Terminals : Quick Connect
  • Switching Mode : Zero Voltage Turn On
  • Operating Voltage Min : 24VAC
  • Control Voltage Min : 4VDC
  • Control Voltage Max : 8VDC