DC400D10, Solid State Relay, Panel Mt, Load: 1-300VDC 10A, Control: 4-32VDC, Screw Terminal
Customer rating 4.7 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Crydom
BulletPoint : no
BulletPoint1 : High Power Capacity: Handles up to 60A at 480VAC, suitable for industrial automation, high-power DC equipment, and strong power isolation control. Best performance for demanding applications.
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0720158787843
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 720158787843
ItemName : DC400D10, Solid State Relay, Panel Mt, Load: 1-300VDC 10A, Control: 4-32VDC, Screw Terminal
ItemPackageDimensions_Height : 4 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 8 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 5 centimeters
ItemTypeKeyword : solid-state-relays
Manufacturer : Sensata-Crydom
ModelNumber : Mavaolp290ftmkou
NumberOfItems : 1
PartNumber : DC400D10/single
ProductDescription : DC400D10 Solid State Relay, Panel Mt, Load: 1-300VDC 10A, Control: 4-32VDC, Screw Terminal, SPST-NO (1 Form A), -40°C ~ 100°C, On-State R: 155 mOhms