CARLO GAVAZZI RM1A23A25 SSR, Panel, 265VAC, 280VAC/48VDC, 25A
Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : CARLO GAVAZZI
BulletPoint : Price For: Each Operating Voltage Min: 24VAC Operating Voltage Max: 265VAC Control Voltage DC Max: 48VDC Control Voltage AC Min: 20VAC Control Voltage AC Max: 280VAC Contact Configuration: SPST Load Current: 25A RoHS Compliant: Yes
BulletPoint1 : Screw Terminals
BulletPoint2 : Long Life Contacts
BulletPoint3 : Molded Plastic Barrier Insulation
BulletPoint4 : Molded Nylon Bobbin Coil
BulletPoint5 : High reliability and compact, an ideal module for you
CurrentRating : 25 amps
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 768249008576
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0768249008576
ItemName : CARLO GAVAZZI RM1A23A25 SSR, Panel, 265VAC, 280VAC/48VDC, 25A
ItemPackageDimensions_Height : 16 inches
ItemPackageDimensions_Length : 23 inches
ItemPackageDimensions_Width : 18 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : solid-state-relays
Manufacturer : CARLO GAVAZZI
Material : nylon
MaximumSwitchingCurrent : 25 amps
MaximumSwitchingVoltage : 12 volts
MeasurementSystem1 : Imperial
MeasurementSystem2 : Metric
ModelName : Eujgoov9iyom863ut-12
ModelNumber : RM1A23A25
MountingType : Braze On Mount
NationalStockNumber : 5945-01-503-5297
NumberOfItems : 1
OperationMode : Automatic
PartNumber : RM1A23A25
ProductDescription : CARLO GAVAZZI RM1A23A25 SSR, PANEL, 265VAC, 280VAC/48VDC, 25A
ProductSiteLaunchDate : 2013-06-22T15:58:56.242Z
Size : 12V