B53TP25CH, Solid State Relay, Panel Mt, 3Ph, Load: 530 VAC 25A, Control: 90-140VAC, ZC+ThermalP
Customer rating 4.2 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Crydom
BulletPoint : no
BulletPoint2 : High Power Capacity: With a robust current rating of 30A, this relay module can handle substantial electrical loads, making it suitable for high-power devices, ensuring credible and efficient operations in demanding situations.
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0720158788130
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 720158788130
ItemName : B53TP25CH, Solid State Relay, Panel Mt, 3Ph, Load: 530 VAC 25A, Control: 90-140VAC, ZC+ThermalP
ItemPackageDimensions_Height : 6 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 10 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 6 centimeters
ItemTypeKeyword : solid-state-relays
Manufacturer : Sensata-Crydom
ModelName : Eujgooviugft5v4k8
ModelNumber : Eujgooviugft5v4k8
NumberOfItems : 1
PartNumber : B53TP25CH/qty=1
ProductDescription : B53TP25CH Solid State Relay, Panel Mt, 3Ph, Load: 530 VAC 25A, Control: 90-140VAC, ZC+Thermal P, 3PST-NO (3 Form A), Screw Terminal, -40°C ~ 80°C