A53TP25D-10, Solid State Relay, Panel Mt, Load: 530VAC 25A, Control: 90-280VAC, Screw Terminal
Customer rating 4.3 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Crydom
BulletPoint : no
BulletPoint2 : High Power Capacity: With a robust current rating of 30A, this relay module can handle substantial electrical loads, making it suitable for high-power devices, ensuring credible and efficient operations in demanding situations.
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0720158788109
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 720158788109
ItemName : A53TP25D-10, Solid State Relay, Panel Mt, Load: 530VAC 25A, Control: 90-280VAC, Screw Terminal
ItemPackageDimensions_Height : 21 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 18 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 16 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : solid-state-relays
Manufacturer : Sensata-Crydom
ModelName : Eujgooviugft5v4k8
ModelNumber : Eujgooviugft5v4k8
NumberOfItems : 1
PartNumber : A53TP25D-10/single
ProductDescription : A53TP25D-10 Solid State Relay, Panel Mt, Load: 530VAC 25A, Control: 90-280VAC, Screw Terminal, 3PST-NO (3 Form A), -40°C ~ 80°C, Three-phase solid-state relay, random-fire (inductive loads) output