Push Pull Type Solenoid DC 12V 400mA 25N/10mm Open Frame Type Solenoid Linear Motion Solenoid Electromagnet JF-1039B-12V Solenoid
Customer rating 4.8 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : XYRSTOLR
BulletPoint1 : 【Parameters】- Rated Voltage: DC 12V; Type: Pull Push; Rated Current: 400mA: Force / Stroke: 25N/10mm; Body Size: 39 x 26 x 22mm/1.54" x 1.02" x 0.87"(L*W*T); Plunger Bar Size: 9 x 73mm/0.35" x 2.87"(Max.D*L)
CircuitType : 2-way
Color : Blue
ConnectivityProtocol : X-10
ConnectorType : Screw Terminal
ControlMethod : touch
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 711811401213
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0711811401213
FitType : Universal
IncludedComponents : Push Pull Solenoid
InternationalProtectionRating : IP541
ItemName : Push Pull Type Solenoid DC 12V 400mA 25N/10mm Open Frame Type Solenoid Linear Motion Solenoid Electromagnet JF-1039B-12V Solenoid
ItemPackageDimensions_Height : 2 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 2 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 1 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : Rectangular
ItemTypeKeyword : electronic-component-solenoids
Manufacturer : XYRSTOLR
Material : Metal
ModelNumber : BM-S1670DL
MountingType : Flange Mount
NumberOfItems : 1
NumberOfPieces : 1
NumberOfPositions : 1
OperatingVoltage : 24 volts
OperationMode : manual
PartNumber : XYR000221-ZF
ProductDescription : Features:
Pull Type, linear motion, open frame, plunger spring return, DC solenoid electromagnet.
Support DC 12V voltage, high power, pull type, linear motion, is easy to install.
Specification:
Material :Metal
Force: 25N ;
Travel: 10mm; Rated Voltage: DC 12V;