Fielect DC 12V 80g Push Pull Solenoid Electromagnet, 1A 12W Open Frame Solenoid, Linear Motion, JF-0730B-12V
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Fielect
BulletPoint1 : 【Dimension】- 14x 17 x 30mm/0.55" x 0.66" x 1.18"(L*W*H); Voltage: 12V ;Current : 1A; Force: 80g; Stroke : 10mm / 0.39inch.
Color : Models : JF-0730B-12V
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0882950962900
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 882950962900
FitType : Vehicle Specific
IncludedComponents1 : 4 Terminal Solenoid Coil *1
IncludedComponents2 : Resistor *1
ItemName : Fielect DC 12V 80g Push Pull Solenoid Electromagnet, 1A 12W Open Frame Solenoid, Linear Motion, JF-0730B-12V
ItemPackageDimensions_Height : 11.5 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 1.3 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 7.7 centimeters
ItemTypeKeyword : electronic-component-solenoids
Manufacturer : Fielect
Material : Metal
ModelNumber : FLT20190816M-0045
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
PartNumber : FLT20190816M-0045
ProductDescription : Push Pull Solenoid Electromagnet
Features:
1. Easy to fix and connect the load
3. The E buckle and rubber gasket make the solenoid valve operate silently
4. Low friction to ensure high efficiency and prolong life
5. Simple and reliable structure design
Product Specifications:
Material: Metal,soft magnetic material.
Size: 14x 17 x 30mm/0.55" x 0.66" x 1.18"(L*W*H)
Voltage: DC 12V
Force: 80g
Current: 1A
Stroke:10mm/ 0.39 inch