Genuine HIWIN MGWR-15-R0190-H-M - 190 mm Linear Slide Guide Rail
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Hiwin
BulletPoint1 : Dimensions: L - 190 mm / 7.48 in x W - 42 mm / 1.65 in x H - 9.5 mm / 0.37 in
BulletPoint2 : Pitch (P): 40 mm / 1.57 in
BulletPoint3 : Mounting Holes (n): 5
BulletPoint4 : "E" Dimension: 15 mm / 0.59 in (distance from the edge of the rail to the first mounting hole on center)
BulletPoint5 : Only use HIWIN Blocks with HIWIN Rail
Color : #-03
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0702940147844
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 702940147844
IncludedComponents : No
IncludedComponents1 : Genuine HIWIN MGWR-15-R0190-H-M Linear Slide Guide Rail
IncludedComponents2 : Green Plastic Rail Mounting Hole Caps
ItemName : Genuine HIWIN MGWR-15-R0190-H-M - 190 mm Linear Slide Guide Rail
ItemPackageDimensions_Height : 1 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 9 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 5 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : slide-rails
Manufacturer : HIWIN
Material : Stainless Steel
ModelName : Yctze5fmzed7gc1-03
ModelNumber : MGWR-15-R0190-H-M
MountingType : Side Mount
NumberOfItems : 1
PartNumber : MGWR-15-R0190-H-M
ProductDescription :
Rail Details:
  • All HIWIN-branded Block and Rail is genuine and made in Taiwan
  • Each cut is made within ± 0.5 mm
  • Each rail includes green mounting hole caps
  • The edges of each end are ground / deburred for easy block installation
MG Series – Miniature Linear Guideway
Features of MGW Series
Design features of wide type miniature guideways- MGN:
  1. The enlarged width design increases the capacity of moment loading.
  2. Gothic arch contact design has high rigidity characteristics in all directions.
  4. Interchangeable types are available in certain sizes and precision grades.
MGW Series Application Examples:
  • Printer
  • Robotics
  • Precision Measuring Equipment
  • Semiconductor Equipment
ProductSiteLaunchDate : 2024-04-12T07:00:00.000Z
Size : 190 mm