Genuine HIWIN EGR-30-R0440-C - 440 mm Linear Slide Guide Rail
Customer rating 4.7 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Hiwin
BulletPoint1 : Dimensions: L - 440 mm / 17.32 in x W - 28 mm / 1.10 in x H - 23 mm / 0.91 in
BulletPoint2 : Pitch (P): 80 mm / 3.15 in
BulletPoint3 : Mounting Holes (n): 6
BulletPoint4 : "E" Dimension: 20 mm / 0.79 in (distance from the edge of the rail to the first mounting hole on center)
BulletPoint5 : Only use HIWIN Blocks with HIWIN Rail
Color : #311
ExternallyAssignedProductIdentifier : 9463745399241
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0702940146878
IncludedComponents : No
IncludedComponents1 : Genuine HIWIN EGR-30-R0440-C Linear Slide Guide Rail
IncludedComponents2 : Green Plastic Rail Mounting Hole Caps
ItemName : Genuine HIWIN EGR-30-R0440-C - 440 mm Linear Slide Guide Rail
ItemPackageDimensions_Height : 3 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 15 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 8 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : slide-rails
Manufacturer : HIWIN
Material : Carbon Steel
ModelName : DAVBIR
ModelNumber : EGR-30-R0440-C
MountingType : Side Mount
NumberOfItems : 1
NumberOfPieces : 1
PartNumber : EGR-30-R0440-C
ProductDescription :
Rail Details:
  • All HIWIN-branded Rail is genuine and made in Taiwan
  • Each cut is made within ± 0.5 mm
  • Each rail includes green mounting hole caps
  • The edges of each end are ground / deburred for easy block installation
EG Series – Low Profile Ball Type Linear Guideway
Features of EG Series
The retainer is designed to hold the balls in the block even when it is removed from the rail.
EG Series Application Examples
  • Automation Devices
  • High-Speed Transportation Equipment
  • Precision Measuring Equipment
  • Semiconductor Manufacturing Equipment
ProductSiteLaunchDate : 2024-03-27T07:00:00.000Z
Size : 440 mm