Stemedu 3.5 inch ESP32 Capacitive Touch Screen 3.5" ESP32-3248S035C Yellow Display TFT LCD Display Module BT+WiFi Development Board ST7796 480x320 for Arduino IDE
Customer rating 4.4 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Stemedu
BulletPoint1 : The CYD yellow ESP32-3248S035C board comes with an integrated ESP32-S3 chip, 3.5 inch capacitive touch display with 32MB flash
BulletPoint4 : 3.5inch TFT LCD display module for 3D Printers, home smart device image transmission, QR wireless recognition, wireless positioning system signal, IOT applications.
BulletPoint6 : 12 x Programmable I/O (PIO) state machines for custom peripheral support.
Color : Yellow
CompatibleDevices : Various IoT devices
ConnectivityTechnology : Wi-Fi, Bluetooth, UART, I2C, USB
ConnectivityTechnology1 : Bluetooth
ConnectivityTechnology2 : USB
ConnectivityTechnology3 : Wi-Fi
ExternallyAssignedProductIdentifier : 6956601852538
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 701715517264
IncludedComponents : 3.5 inch Capacitive touch screen
ItemName : Stemedu 3.5 inch ESP32 Capacitive Touch Screen 3.5" ESP32-3248S035C Yellow Display TFT LCD Display Module BT+WiFi Development Board ST7796 480x320 for Arduino IDE
ItemPackageDimensions_Height : 12.2936 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 3.0988 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 8.1026 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : single-board-computers
MainPowerConnectorType : USB Micro-B
Manufacturer : Stemedu
MemoryStorageCapacity : 32 MB
ModelName : 3.5 inch
ModelNumber : HD030-4
NumberOfItems : 6
OperatingSystem : Real-Time Operating System (RTOS)
PartNumber : HD030-4
ProcessorCount : 2
ProductDescription : Description:
Model: ESP32-3248S035C
MCU: ESP32-D0WDQ6
Touch Screen: Capacitive
Display Size: 3.5 inch
Type: TFT
Driver Chip: ST7796
Working voltage: 4.75-5.25V
SPI Flash: default 32Mbit
RAM internal: 520KB
Wi-Fi: 802.11b/g/n/e/i
Bluetooth: 4.2BR/EDR and BLE standard
Support interface: (2Mbps) UART, SPI, I2C, PWM
Support: TF card, maximum support 4G
IO port: 9
Serial port rate: default 115200bps
Spectrum range: 2400 ~2483.5MHz