Hot Racing TD100T06 Blue 100mm Internal Spring Air Shock Vehicle Part
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Free Shipping across India. Powered by BlueDart.
EMI and GST Invoice available.
Product Information
Editorial Review
Hot racing blue internal spring air shock set for the rock Crawlers that use 100mm shocks features: conk aluminum shock bodies 7mm stainless steel shaft air damping internal Springs you will receive: two assembled alum shocks two hard spring silver (.7mm) two Med spring black (0.6mm) two soft spring soft (0.5mm) two 4.8 ball mount two 5.8 ball mount four 5x7mm offset spacer four 3mm countersunk wash we four 3x25mm flat head hex Screw eight 3mm O-ring requirements: installation onto the rock Crawler specifications: extended center to center: 100mm compressed center to center: 66mm overall length: 108mm diameter: 13mm SS shaft 7mm comments: best use with Asc1105 also available in green (td100t05), black (td100t01), silver (td100t08), and red (td100t02).
Features
1) Use hot racing Replacement parts and hop-ups to get the most out of your RC vehicle!
2) Made from high quality materials for long lasting performance.
3) This is for use on RC products, consult your user's manual for exact parts listings.
Specification
Binding : Toy
Brand : Hot Racing
EAN : 0083745580099
Label : HRP Distribution
Manufacturer : HRP Distribution
ManufacturerMaximumAge : 83.00 years
Model : HRATD100T06
PackageDimensions_Weight : 0.13 pounds
PackageDimensions : L:7.25 X W:3.63 X H:0.50
ProductGroup : Hobby
ProductTypeName : TOYS_AND_GAMES
Publisher : HRP Distribution
Studio : HRP Distribution
Title : Hot Racing TD100T06 Blue 100mm Internal Spring Air Shock Vehicle Part