Hot Racing GRM58DP01 Aluminum Damper Shock 58MM (2) - GROM
Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
AutoPartPosition : lower
Brand : Hot Racing
BulletPoint : Parts Number: 16510R
BulletPoint1 : CNC machined aluminum construction for added durability and strength
BulletPoint2 : Hardened steel shock shafts ensure maximum durability and resistance to wear
BulletPoint3 : Rebuildable design for long-lasting performance and easy maintenance
BulletPoint5 : Anodized Black and Red for enhanced resilience and aesthetic appeal
Color : red
CompatibleWithVehicleType : Car
ExteriorFinish : Black
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0840353328662
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 840353328662
FitType : 车辆专用
IncludedComponents : Shock
ItemName : Hot Racing GRM58DP01 Aluminum Damper Shock 58MM (2) - GROM
ItemPackageDimensions_Height : 0.5 inches
ItemPackageDimensions_Length : 5 inches
ItemPackageDimensions_Width : 3 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : hobby-rc-vehicle-shock-kits
ItemTypeName : Oil Filled Shock
Manufacturer : Hot Racing
Material : Aluminum
Material1 : Aluminum
Material2 : Silicone
ModelName : 16510R Oil Filled Shock RED
ModelNumber : 16510R
NumberOfItems : 1
PartNumber : GRM58DP01
ProductDescription : Hot Racings pair of optional hop-up 58mm aluminum shocks.
FEATURES:
- CNC machined aluminum construction
- Aluminum bodies, caps, collars, lower seal cap, shock ends, and spring retainers/cups
- Hardened steel shock shafts
- Threaded shock bodies and collars for simple ride height and preload adjustment
- Rebuildable design
- Bleeder screws for easy shock maintenance
- Two spring options: silver (stiffer) and black (softer)
- Pre-assembled shocks to minimize vehicle downtime (No Shock oil included)
YOU WILL RECEIVE:
- Two (2) 58mm (2.30 inch) pre-assembled shocks