Baomain Universal Rotary Changeover Switch LW28-32/D202.2 660V 32A 8 Terminals 3 Position 2 Phase
Customer rating 4.2 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Baomain
BulletPoint : Current Switches
BulletPoint1 : Pole Numbers : 3 Pole
BulletPoint2 : Ui : 660V ; Ith : 32A
BulletPoint3 : Positions : 3 Positions(1-0-2)
BulletPoint4 : Overall Size : 90 x 65 x 65mm /3.54" x 2.5" x 2.5"(L*W*T)
BulletPoint5 : Total Weight : 210g
BulletPoint6 : Package Includes: 1x Cam Switch, Screws
CircuitType : 1-way
Color : White, Blue
ConnectivityProtocol : X-10
ConnectorType : Crimp
CurrentRating : 32 amps
Department : unisex-adult
ExternallyAssignedProductIdentifier : 7444621544094
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0197771369686
IncludedComponents : Switch,Screws
InternationalProtectionRating : IP65
ItemName : Baomain Universal Rotary Changeover Switch LW28-32/D202.2 660V 32A 8 Terminals 3 Position 2 Phase
ItemPackageDimensions_Height : 4 inches
ItemPackageDimensions_Length : 3 inches
ItemPackageDimensions_Width : 3 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : electronic-component-selector-switches
LightType : Non-Illuminated
LowerTemperatureRating : 45 degrees_celsius
Manufacturer : Baomain Electric
Material : Plastic
ModelNumber : LW28-32/D202.2
MountingType : Panel Mount
NumberOfItems : 1
NumberOfPositions : 3
OperatingVoltage : 660 volts
OperationMode : ON-OFF-ON
PartNumber : LW28-32/D202.2
ProductDescription :
  • Feature plastic external material, 3 positions , locking action type, 8 screw terminals, fit for 1.3cm panel thickness.