Baomain Changeover Switch Control Rotary SZW26-20/0-3.2 4 Postion 8 terminals Cam Switch 660V 20A
Customer rating 4.1 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Baomain
BulletPoint1 : Posiotion Quantity: 4; Terminals Quantity : 8
BulletPoint2 : Ui: 660V 50Hz; le=Ith=20A
BulletPoint3 : AC-15 Ue/le 240V/2.5A; DC-13 Ue/le 220V/0.14A
BulletPoint4 : Size: 50 x 50 x 73mm/ 1.97" x1.97" x 2.87" (L*W*H)
BulletPoint5 : Weight:89 g
CircuitType : 3-way
Color : Black ,Blue
ConnectivityProtocol : X-10
ConnectorType : Plug In
ControllerType : Mechanical knob
ControlMethod : touch
CurrentRating : 20 amps
CustomerPackageType : Standard Packaging
Department : Unisex Adult
ExternallyAssignedProductIdentifier : 7363437108415
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 700604679687
InternationalProtectionRating : IP67
ItemName : Baomain Changeover Switch Control Rotary SZW26-20/0-3.2 4 Postion 8 terminals Cam Switch 660V 20A
ItemPackageDimensions_Height : 9.4996 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 5.588 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 6.2992 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : electronic-component-selector-switches
Manufacturer : Baomain
Material : Plastic
ModelName : UQWXOUGFO
ModelNumber : SZW26-20/0-3.2
MountingType : Panel Mount
NumberOfItems : 1
NumberOfPositions : 4
OperatingVoltage : 240 volts
OperationMode : Off - On - On - On
PartNumber : SZW26-20/0-3.2
ProductDescription :
  • Off - On - On - On 4 positions control and 8 terminals design.
  • Suitable for the thickness between 1mm to 4mm of the mounting board.
  • ProductSiteLaunchDate : 2014-09-23T06:52:45.832Z
    Size : One Size
    SpecificationMet : CE
    Style : 3 Position Maintained