Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Nite Ize
BulletPoint2 : WEIGHT-RATED - The 18 inch GearPro Strap has a working load limit of 70 lbs for light to medium loads
Color : Black
CompatibleWithVehicleType : Truck
CompatibleWithVehicleType1 : Passenger Car
CompatibleWithVehicleType2 : Truck
CompatibleWithVehicleType3 : Bicycle
CustomerPackageType : Standard Packaging
ExternallyAssignedProductIdentifier : 4967576654708
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 094664052116
FinishType : Chrome plated
IncludedComponents : GearPro Utility Strap 18 in. - Black
IsAssemblyRequired : 1
ItemPackageDimensions_Height : 24.8 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 2.9 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 7.1 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : securing-straps
LoadCapacity : 70 pounds
Manufacturer : Nite Ize, Inc.
Material : Resin Acrylonitrile butadiene styrene Plastic Alloy steel
Material1 : Rubber
Material2 : Aluminum
ModelName : GearPro Utility Strap, Utility Strap To Secure Tarps, Hoses, Skis, Lumber, 70 lb. Load Limit, 18 inch, Black
ModelNumber : USS18-01-R3
MountingType : Floor Mount
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
NumberOfPieces : 1
NumberOfShelves : 5
PackageLevel : unit
PartNumber : USS18-01-R3
Pattern : Galvanized
ProductSiteLaunchDate : 2024-09-04T04:16:55.716Z
RecommendedUsesForProduct : Tools
RoomType : Kitchen
ShelfType : 5 rungs
Size : 18"
StreetDate : 2022-03-15T00:00:01Z
Style : 14" x 1/12" x 2mm. - 20 Count