Kindshock LEV, Oil Pressure Stick, 150mm, Silver, (A3110-150)
Customer rating 4.4 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
BikeType : Mountain Bike
Brand : Kind Shock
BulletPoint1 : Replacement Oil Pressure Stick for LEV model family
BulletPoint2 : Sealed cartridge allows for quick and easy service replacement
Color : Silver
ExternallyAssignedProductIdentifier : 4718287313350
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 797424652198
GpsrSafetyAttestation : 1
ImportDesignation : Imported
IncludedComponents : Dropper Seatpost Oil Pressure Stick
ItemDisplayDimensions_Height : 1.25 inches
ItemDisplayDimensions_Length : 15.5 inches
ItemDisplayDimensions_Width : 1.25 inches
ItemName : Kindshock LEV, Oil Pressure Stick, 150mm, Silver, (A3110-150)
ItemPackageDimensions_Height : 41.9 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 8.6 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 8.6 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : bike-seat-posts-and-parts
LeagueName : Ks Suspension
Manufacturer : Kind Shock
Material : Metal
ModelName : Dropper Seatpost Oil Pressure Stick
ModelNumber : A3110-150
NumberOfItems : 1
PackageLevel : unit
PartNumber : A3110-150
ProductDescription : Item Type: Bike Seatpost
Material: Carbon Fiber
Diameter: 27.2mm/30.8mm/31.6mm
Length: 350mm/400mm
How To Choose The Bike Seat Posts Size:
1.Check the diameter of the original seatpost,choose the same size as the original diameter.
2.Measure the inside diameter of the frame tube.
Package List:
1 x Carbon Fiber Bike Seatpost
ProductSiteLaunchDate : 2015-08-27T14:37:24.134Z
Size : 150mm