ELECOM-Japan Brand- Screen Protector Blue Light Cut 14inch Anti Glare Film EF-FL14WBL
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : ELECOM
BulletPoint : One (1) GGS III generation LCD protector
BulletPoint1 : Supported inches: 14 W (16: 9)
BulletPoint2 : anti-reflection function: yes
BulletPoint3 : Mounting method: Silicone adsorption
BulletPoint4 : Visible light transmittance: 86.9% (MAX92%)
BulletPoint5 : Warranty: 5 Year Manufacturer's
Color : Clear
CompatibleDevices : Tablet
DigitalStorageCapacity : 16 GB
ExternallyAssignedProductIdentifier : 4953103569812
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 013964118513
HardwareInterface : sdhc
HardwareInterface1 : sdhc
HardwareInterface2 : secure_digital
ItemHardness : 9H
ItemName : ELECOM-Japan Brand- Screen Protector Blue Light Cut 14inch Anti Glare Film EF-FL14WBL
ItemPackageDimensions_Height : 0.7 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 37.2 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 30.4 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : digital-camera-screen-protector-foils
Manufacturer : ELECOM
Material : Silicone
MemoryStorageCapacity : 16 GB
ModelNumber : EF-FL14WBL
NumberOfItems : 1
PartNumber : EF-FL14WBL
ProductDescription : It is a "blue light cut liquid crystal protective film" that cuts "blue light" which LED liquid crystal display emits greatly and protects eyes. Designed to look naturally without changing the color tone as much as possible. Touch panel operation is possible with film attached. Reflectivity 0.9%, UV cut rate 99.6%, transmittance 92%. Bubbles and scratches are not conspicuous and can be stuck neatly. Corresponding screen size: 14 inches wide (16: 9) size: width 309 x height 174 mm. ELECOM Co., Ltd. is a Japanese electronics company, headquartered in Osaka, Japan. They are best known for their modern design, especially with their mice. The company produces many electronics along with other Japanese computer-peripheral manufacturers such as I-O Data, Buffalo, and Century micro that are shipped to many outside and larger companies, as an OEM (e.g. Century Micro is known to ship their memory chips to Samsung.) In recent years, its business has been expanded into new areas, including: supplies of tablet PCs and smartphones, health care products such as body composition scales and electric therapy equipment, and the digital home area, with an enhanced development of network products such as wireless LAN routers, a cloud service and an installation service for wireless LAN access points. The ELECOM group sets out to create new markets by aiming for the new comfortable space of smart home realizing product development and sales with the concept of a "Human interface: Connecting users to devices with more comfortable and better usability."