Creative Grids 1.5" x 12.5" Rectangle Quilting Ruler Template CGR15125
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Free Shipping across India. Powered by BlueDart.
EMI and GST Invoice available.
Product Information
Editorial Review
This 1-1/2 inch x 12-1/2 inch rectangle ruler features easy-to-read black and white markings printed in 1 inch grids marked in 1/8 inch and 1/4 inch increments.
Features
1) Creative Grid are premium acrylic quilt rulers made in the USA. Sold Individually.
2) This 1-1/2 inch x 12-1/2 inch rectangle ruler features easy-to-read black and white markings printed in 1 inch grids marked in 1/8 inch and 1/4 inch increments.
Specification
Brand : Creative Grids
EAN : 0743285001507
Label : Creative Grids
Manufacturer : Creative Grids
PackageDimensions_Weight : 0.02 pounds
PackageDimensions : L:12.50 X W:1.40 X H:0.20
ProductGroup : Art and Craft Supply
ProductTypeName : ART_AND_CRAFT_SUPPLY
Publisher : Creative Grids
Size : 1 1/2 x 12 1/2 , 1-1/2 x 12-1/2
Studio : Creative Grids
Title : Creative Grids 1.5" x 12.5" Rectangle Quilting Ruler Template CGR15125