Generic High Voltage Pulse Generator DC 3kV to 11kV Super Electric Arc Module,Small Size,High Efficiency,Input Voltage DC3.6V/4.8V/6V/12V,Output Voltage DC3kV to 11kV, Genericnt93v67k1p
Customer rating 4.7 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Generic
ItemName : Generic High Voltage Pulse Generator DC 3kV to 11kV Super Electric Arc Module,Small Size,High Efficiency,Input Voltage DC3.6V/4.8V/6V/12V,Output Voltage DC3kV to 11kV, Genericnt93v67k1p
ItemPackageDimensions_Height : 4 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 11 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 8 centimeters
ItemTypeKeyword : pulse-generators
Manufacturer : Generic
ModelName : Genericnt93v67k1p
ModelNumber : Genericnt93v67k1p
PartNumber : Genericnt93v67k1p
Spec:
Features:
This module is a finished module of high voltage negative-ion generator.
It can outputhigh voltage pulse current, small size and high efficiency.
The input voltage is DC3.6V/4.8V/6V/12V and will output DC3kV-11kV high voltage.
It can be used for fogger, electric salute, gas stove, etc.
The peripheral circuit is simple, simply connect to switch and battery, and the discharge is great.
Specifications:
Input Voltage: 3.6 V, 4.8 V, 6 V, 12 V DC
Output Voltage: 3 kV~11 kV DC
Arc Distance: 10 mm
Working Current: 1000 mA
Input Wire Diameter: 2±0.03 mm
Output Wire Diameter: 6.8±0.03 mm(Live);2.2±0.03 mm(GND)
Input Wire Length: 200 mm
Output Wire Length: 270 mm(GND); 380 mm(Live)