USA Sealing BULK-RS-S40-97 Rubber Strip, 1/8" Thickness, 1/2" Width
Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : USASEALING
BulletPoint1 : Shape: Strip; Material: Silicone ; Grade: Food; Durometer: 40A; Backing Type: Plain
BulletPoint2 : Thickness: 1/8"; Width: 1/2"; Length: 10 ft.
BulletPoint3 : Color: Red; Texture: Smooth
BulletPoint4 : Tensile Strength: 700 psi; Elongation: 4; Tear Strength: 17 N/mm; Compression Set: 0.2; Density: 1.25 g/cm3
BulletPoint5 : Temperature Range: -80° to 500° F; Specifications Met: ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B