Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Cleartec
BulletPoint1 : This item is intended to be used with Cleartec Packaging tubes.
BulletPoint3 : Durable, Reusable and Resistant to Contaminates and Moisture
BulletPoint4 : Great for Packaging Carbide Cutters, End Mill Bits and Other Shanked Tools
BulletPoint5 : Plug Base Securely Holds Tool In Place
Color : White
ConnectorType : Cap
ItemPackageDimensions_Height : 9.75 inches
ItemPackageDimensions_Length : 22.25 inches
ItemPackageDimensions_Width : 9.38 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : cap
ItemTypeKeyword : pipe-fitting-protective-caps
Manufacturer : MOCAP
Material : Polypropylene
NumberOfItems : 500
PartNumber : PHP1.500NAT-M
ProductDescription :
Outside Length: 0.46in / Inside Width: 1.54in / Outside Diameter: 1.66in / Tube Size: 1.5 in / Flange Diameter: 1.731in / Flange Thickness: 0.078in / To Fit Tube Size: 1.5