Caplugs VRF-250X2000-16 VRF Series – Vinyl Rectangular Finishing Cap with Flat End Grip, 36 Pack, Black Plastic, 1.000" L x 2.000" W Handle Grips, Paint Shields, End Caps, ESD Covers (99390541)
Customer rating 4.8 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Caplugs
BulletPoint4 : MANY DIAMETERS AND LENGTHS: To best accommodate your needs, Caplugs VRF Series Finishing Caps are offered in multiple sizes, including ~100 diameters and four length sizes (0.500”, 1.000”, 1.250” and 1.500”), and additional sizes are constantly being added. This specific product has dimensions of 1.000" L x 2.000" W.
Color : black
ItemName : Caplugs VRF-250X2000-16 VRF Series – Vinyl Rectangular Finishing Cap with Flat End Grip, 36 Pack, Black Plastic, 1.000" L x 2.000" W Handle Grips, Paint Shields, End Caps, ESD Covers (99390541)
ItemPackageDimensions_Height : 21 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 5.6 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 16.7 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : Rectangular
ItemTypeKeyword : pipe-fitting-protective-caps
Manufacturer : Caplugs Inc.
Material : VINYL
ModelNumber : 99390541
NumberOfItems : 36
PackageLevel : unit
PartNumber : 99390541
ProductSiteLaunchDate : 2017-11-13T08:00:01.000Z
Size : Length 1.000" Id 2.000"