Caplugs VRF-250X1250-16 VRF Series – Vinyl Rectangular Finishing Cap with Flat End Grip, 200 Pack, Black Plastic Caps, 1.000" L x 1.250" W Handle Grips, Paint Shields, End Caps, ESD Covers
Customer rating 4.2 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Caplugs
BulletPoint : 1-1/4 In Galvanized Malleable Cap 150 PSI Lead Free
BulletPoint4 : MANY DIAMETERS AND LENGTHS: To best accommodate your needs, Caplugs VRF Series Finishing Caps are offered in multiple sizes, including ~100 diameters and four length sizes (0.500”, 1.000”, 1.250” and 1.500”), and additional sizes are constantly being added. This specific product has dimensions of 1.000" L x 1.250" W.
Color : black
ConnectorType : Cap
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0690291882456
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 690291882456
ItemName : Caplugs VRF-250X1250-16 VRF Series – Vinyl Rectangular Finishing Cap with Flat End Grip, 200 Pack, Black Plastic Caps, 1.000" L x 1.250" W Handle Grips, Paint Shields, End Caps, ESD Covers
ItemPackageDimensions_Height : 19.5072 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 14.8082 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 18.6944 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : Rectangular
ItemTypeKeyword : pipe-fitting-protective-caps
Manufacturer : Caplugs Inc.
Material : VINYL
ModelNumber : 99190537
NumberOfItems : 200
NumberOfPieces : 25
PackageLevel : unit
PartNumber : 99190537
ProductDescription : 1-1/4 In Galvanized Malleable Cap 150 PSI Lead Free
ProductSiteLaunchDate : 2017-11-13T08:00:01.000Z
Size : Length 1.000" Id 1.250"