Power Meter 8-150V 25A/50A for Aircraft Model LIPO, Battery Voltage Capacity Tester with for XT60/XT90 Interface LCD Display(A)
Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Oceanialend
Color : as picture show
FinishType : Finish
IncludedComponents : 1 * Energy Meter
IsValueStoresItem : 1
ItemName : Power Meter 8-150V 25A/50A for Aircraft Model LIPO, Battery Voltage Capacity Tester with for XT60/XT90 Interface LCD Display(A)
ItemPackageDimensions_Height : 1.96 inches
ItemPackageDimensions_Length : 4.33 inches
ItemPackageDimensions_Width : 3.54 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : industrial-power-meters
Manufacturer : Oceanialend
Material : Material
MeasurementAccuracy : 0.5%
ModelName : 12
ModelNumber : 943SPAJ9X063JOEINA42
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
PartNumber : 943SPAJ9X063JOEINA42
PowerSourceType : Corded Electric
ProductDescription :
Features:
Specifications:
Part Name:Power Meter
Material:Plastic
Size:60mm*38mm*13.5mm
Color:black
A: for XT60 interface
Weight: about 30g
Screen: 1.5 inches, LCD
Refresh rate: 3Hz
Voltage range: 8-150V
Withstand current: ±25A (instantaneous 50A, within 3 seconds)
Accuracy: <0.2%
Interface: gold-plated for XT60
Test resolution: 0.001V/0.001A
B:XT90 interface
Withstand current: ±50A (instantaneous 100A, within 3 seconds)
Voltage accuracy: ≈0.2%
Current accuracy: ≈0.5%