Progressive Industries EMS-HW30C Portable Electrical Management System - 30 Amp
Customer rating 4.7 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Free Shipping across India. Powered by BlueDart.
EMI and GST Invoice available.
Product Information
Editorial Review
Features
1) Surge Protection: 3-Mode / 1,790J / 44,000A. Ratings: 30A / 120V / 3,600W. Operating Temperatures: -40C to +105C. Includes 14' Data Cable
2) Open Ground, Open Neutral and Reverse Polarity detection and protection, Over/Under voltage Protection, Accidental 240V Protection and A/C Frequency Protection