Fielect 10Pcs 1M Ohm Trimmer Potentiometer Variable Resistor High Precision Potentiometer 3362P Potentiometer, 3362P-1-105
Customer rating 4.2 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
AgeRangeDescription : adult
Brand : Fielect
BulletPoint : Rheostat
BulletPoint1 : 【Parameters】 - Model: 3262P-1-105; Color: Blue; Resistance Value: 1M Ohm; Resistance level: +/-5%; Pin Number: 3; Resistive Material: Glass glaze film; Resistance Change Type: Linear;
BulletPoint3 : 【Feature】 - The variable potentiometer is 3 Pins resistor with a continuously adjustable tapping point controlled by rotation of a shaft or knob. Multi-wire brush, which can effectively reduce the change of contact resistance.
BulletPoint5 : 【Application】 - Potentiometers 1M ohm are widely used in equipment internal or printed circuit board for adjustable resistance.
Color : 1M 10Pcs
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0886316229515
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 886316229515
IncludedComponents : No
ItemName : Fielect 10Pcs 1M Ohm Trimmer Potentiometer Variable Resistor High Precision Potentiometer 3362P Potentiometer, 3362P-1-105
ItemPackageDimensions_Height : 9.1948 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 0.2032 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 5.0038 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : potentiometers
Manufacturer : Fielect
Material : Glass
MeasurementAccuracy : 0.1mm
ModelName : Yuecoomi9zsxp4ugt
ModelNumber : FLT20191031D-0029
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
PartNumber : FLT20191031D-0029
ProductDescription : Fielect 1M Ohm Multiturn Trimmer Potentiometer Variable Resistor
Parameters:
Brand: Fielect
Model: 3362P-1-105
Color: Blue
Resistance Value: 1M Ohm
Resistance level: +/-5%
Pin Number: 3
Resistive Material: Glass glaze film
Resistance Change Type: Linear
Product description:
2.Small parts fix big problems.High quality 1M ohm potentiometers is one of those you can live without it,but the moments when you need a variable potentiometer is much simpler with it.