for PSF-250M4 250W Power Supply
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : NovaNic
BulletPoint : For PSF-250M4 250W Power supply
BulletPoint1 : 【48V phantom power】Delivers reliable 48V phantom power for condenser microphones and transfer sound signal to sound card in a compact, durable, plastic housing.
BulletPoint4 : 【single channel 】48V Phantom Power Adapter features a single channel unit with balanced mic inputs and outputs to connect in-line with your mic and mixer.
BulletPoint5 : 【NOTE】Phantom power provides a 48V voltage to the condenser microphone, but phantom power does not enhance the microphone sound quality and improve the normal volume.
Color : Black
CompatibleDevices : Personal Computer
ExternallyAssignedProductIdentifier : 3832941644855
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 0718255368331
FormFactor : compact
ItemName : for PSF-250M4 250W Power Supply
ItemPackageDimensions_Height : 1.06 inches
ItemPackageDimensions_Length : 4.33 inches
ItemPackageDimensions_Width : 2.76 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : microphone-phantom-power-supplies
Manufacturer : NovaNic
Material : Plastic
Material1 : Plastic
Material2 : Aluminum
ModelNumber : 48V
OutputCurrent : 600 amps
OutputVoltage : 48 volts
OutputWattage : 250 watts
PartNumber : SerNovak-274
ProductDescription : Description 1. Stable voltage rectifier filter circuit, effectively filter out the signal interference. 2. Built-in low-pass filter circuit design, fully filter out the external audio equipment interference noise. 3. Soft boot function, to avoid the boot inchinch impt of sound. 4. Two groups of balanced power supply, balanced input and output signals, make the voltage balance and stable, inhibit common mode interference. 5. New shielding technology, power supply and power supply itself is designed separately, and external power supply with shielding magnetic ring, the electromagnetic wave and DC power supply completely isolated to ensure that the signal from any electromagnetic interference. Specification Item type: Power supply Color: Blk Model: 48V Input: 110V Output: 18V 600mA Size: 87x93x47mm/3.43x3.66x1.85inch Pkage includes: 1 x Power supply 1 x Adapter