THINBIT 3 Pack LGT030D2RCR007 0.030" Width 0.090" Depth, Uncoated Carbide, Corner Radius 0.007", Grooving Insert for Steel, Cast Iron and Stainless Steel with Interrupted Cuts
Customer rating 4.8 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : GROOVE 'N TURN
BulletPoint5 : Use with Large series toolholders. Use RH straight or LH 90 degree.
ItemName : THINBIT 3 Pack LGT030D2RCR007 0.030" Width 0.090" Depth, Uncoated Carbide, Corner Radius 0.007", Grooving Insert for Steel, Cast Iron and Stainless Steel with Interrupted Cuts