Kicker 11KB6000B Black Outdoor Speaker Bundle - 6 Speakers
Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
AgeRangeDescription : Adult
AssemblyInstructions : Basic assembly instructions likely included
AudioDriverSize : 5 inches
AudioDriverType : dynamic_driver
AudioOutputMode : Stereo
Brand : KICKER
BulletPoint1 : Great for outdoor events, parties, by the pool!
BulletPoint2 : MAX Power: 150 Watts - RMS Power: 75 Watts
BulletPoint3 : Components per Enclosure: 16.5 Woofer; 5.1 x 12.7 tweeter
BulletPoint4 : Frequency Response: 55Hz-21kHz
BulletPoint5 : Impedance: 8-Ohms
BulletPoint6 : Gift Card has no fees and no expiration date
Color : Black
CompatibleDevices : Desktop, Television, Projector, Laptop
CompatibleDevices1 : Smartphone
CompatibleDevices2 : Tablet
CompatibleDevices3 : Laptop
CompatibleDevices4 : Television
CompatibleDevices5 : Laptop
CompatibleDevices6 : Desktop
CompatibleWithVehicleType : Car
ConnectivityProtocol : Auxiliary
ConnectivityTechnology : Auxiliary
ControllerType : Voice Control
ControlMethod : touch
CustomerPackageType : Standard Packaging
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 600316802413
ExternallyAssignedProductIdentifier10 : 182682319301
Impedance : 8 ohm
IsWaterproof : TRUE
ItemDisplayWeight : 22 pounds
ItemName : Kicker 11KB6000B Black Outdoor Speaker Bundle - 6 Speakers
ItemPackageDimensions_Height : 35.56 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 50.292 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 48.26 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : outdoor-home-speakers
Manufacturer : Kicker
Material : Granite
ModelName : TFS14 SL
ModelNumber : 46KB6
MountingType : Wall Mount
NumberOfItems : 6
NumberOfPowerLevels : 1
PartNumber : 11KB6000BK3
PowerSourceType : Corded Electric
Constructed with multi-layer composite cabinetry, the TFS series speaker is built to withstand most outdoor terrain conditions. With a 8" woofer and two 2" tweeters driver design, the TFS12 will deliver an ultimate outdoor stereo sound experience. The TFS12's unique DVC design provides flexibility in installation options.
Specification:
3-way dual voice coil (DVC) driver (8" woofer and two 2" tweeters)
Power Handling: 100W/200W RMS/Peak
Response Frequency: 45Hz-20kHz
Impedance: 8 ohms/input standard (4 ohms in parallel, 16 ohms in series)
Sensitivity: 89 db
Unit Weight: 16 pounds
Unit Dimension: 18" x 17" x 11"
ProductSiteLaunchDate : 2015-09-11T17:23:39.254Z
RecommendedUsesForProduct : outdoor
SeriesNumber : 23
Size : 8" DVC