Audiosavings Bundle: (10) JBL COL800-BK 32" Black 70V Commercial Slim Column Wall Mount Array Speaker
Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
AudioOutputMode : Stereo
Brand : Audiosavings
BulletPoint1 : Includes: (10) JBL COL800-BK 32" Black 70V Commercial Slim Column Wall Mount Array Speaker
BulletPoint2 : Four 5-inch x 2.25-inch (125 x 55 mm) racetrack woofers & two 0.8-inch (20 mm) tweeters, 32 inches tall with shallow 3.7-inch (93 mm) cabinet depth, Wide 160° horizontal and focused 60° vertical coverage, 10° downward tilt to dispersion aim for covering most listening areas without requiring physical down-tilting of the cabinet, 150W continuous pink noise power handling (600W peak)
BulletPoint3 : 85 Hz – 20 kHz frequency range, Built-in 60W 70V/100V multi-tap transformer, plus 8 ohm direct input, 116 dB peak SPL (110 dB continuous), 2 hrs, Dual tweeters near top of column for unobstructed coverage of listening space, Versatile mounting brackets included -- both close-to-wall L-brackets and low-profile swivel(pan)/tilt wall bracket, Color: Black
BulletPoint4 : Frequency Range (-10 dB)¹: 85 Hz – 20 kHz, Frequency Response (+/-3 dB): 125 Hz – 18 kHz, Power Rating (8Ω setting)2 :, 300W Continuous Program (2 hrs)
BulletPoint5 : 150W (600W peak) Continuous Pink Noise (2 hrs), 100W (400W peak) Continuous Pink Noise (100 hrs), Sensitivity (2.83V @ 1m): 88 dB
Color : Black
ConnectivityTechnology : Powerline
ControllerType : Corded electric
FrequencyResponse : 18 KHz
Impedance : 8 ohm
IncludedComponents : JBL COL800-BK 32" Black 70V Commercial Slim Column Wall Mount Array Speaker
IsWaterproof : False
ItemName : Audiosavings Bundle: (10) JBL COL800-BK 32" Black 70V Commercial Slim Column Wall Mount Array Speaker
ItemPackageDimensions_Height : 3.7 inches
ItemPackageDimensions_Length : 31.5 inches
ItemPackageDimensions_Width : 4.1 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : ceiling-and-in-wall-home-speakers
Manufacturer : JBL
ModelName : (10) JBL-COL800-BK
ModelNumber : (10) JBL-COL800-BK
MountingType : Wall Mount
NumberOfItems : 10
PartNumber : (10) JBL-COL800-BK
PowerSourceType : Corded Electric
ProductDescription : The JBL COL800 is an elegant 32-inch (800 mm) slim column loudspeaker that provides wide horizontal and narrow vertical coverage, with a built-in 10° down-tilt to the aim, providing optimum coverage of most listening areas while allowing the speaker to be installed flat to the wall. The slim, compact design—winner of international design awards for industrial design excellence—complements virtually any architectural décor. A combination of stylish design and outstanding performance features makes the COL800 ideal for a wide variety of applications, such as conference/meeting rooms, lecture halls, retail stores, concourses, transit spaces, fill applications, audio for video, and other applications where slim, compact design and high performance is desired. Four 5-inch x 2.25-inch racetrack woofers provide maximum radiating area in a column form factor. Dual tweeters are located at top of the array for less obstructed coverage of the listening space, and they are aimed at a 10° down angle, allowing down-tilted coverage aim, even with the cabinet flat to the wall. The shallow cabinet depth of 3.7 inches (93 mm) qualifies for ADA (Americans with Disabilities Act) projects when installed with the back of the cabinet flush to the wall. A 60-watt multi-tap transformer allows for use on either 70V or 100V distributed speaker lines, while the speaker is switchable for direct 8-ohm operation with power handling of 150W continuous (600W peak, 2 hrs). The 85 Hz to 20 kHz frequency range delivers clean, clear sound for music or speech. Versatile installation is accommodated by two included L-brackets, which can be installed on either the top and bottom panels (for horizontal pan aiming) or on the left and right side panels. Both locations allow for close-to-the-wall installation.